רב תרבותיות ברמלה

פרויקט ל"עידוד הקריאה" בקהילה רב תרבותית ברמלה מסיפור לתיאטרון  

דו קיום על הבמה
זו השנה השביעית מתקבצים 70 ילדים נרגשים, בני חמש ושש, באודיטוריום הספרייה העירונית "בלפר" ברמלה והעלו יחדיו הצגה שהם היו מעורבים בכל פרטיה.

את ההצגה העלו הילדים בשפה העברית והערבית, בפני קהל מעורב של יהודים וערבים.

במהלך 7 שנים מובילה ספריית "בלפר" ובתמיכת משרד התרבות והספורט המחלקה לספריות את הפרויקט לעידוד הקריאה בקהילה רב תרבותית, שמו להם למטרה לקדם את נושא עידוד הקריאה והדו קיום בחברה רב תרבותית באמצעות הספר וחיזוק מעמדה של הספרייה בקהילה.

בכל שנה נבחרים גן יהודי וגן ערבי מהעיר רמלה להשתתף בפרויקט "מסיפור לתיאטרון" באמצעות שיטה מיוחדת שפיתחה בלהה מס אשרוב המנחה את הפרויקט ומגיעה למפגשים בגנים ומעבירה את המסרים בסיפור בשיטה המשלבת שאלות, אימפרוביזציה, תנועה וציור. ילדי הגן מקימים לחיים את הדמויות וההתרחשויות בסיפור. כך הם כותבים יחד את המחזה.

הפעילות מועברת לילדים באופן חוויתי כשהילדים שותפים לתהליך לאורכו השאלות מכוונות להבנתה עמוקה של הסיפור והילדים גם מציירים את התשובות

ילדי הגנים מעשירים את השפה, לומדים להתמודד עם פתרון בעיות, חקר וידע עולם, לקבלת האחר והשונה. 
במקביל מתחילה להירקם מערכת יחסים בין ילדי שני הגנים. ראשית באמצעות חלופת מכתבים ותמונות, בשלב מאוחר יותר נפגשים שני הגנים לטיול משותף בהשתתפות ההורים, לקראת ערב ההצגה נפגשים כל הילדים וההורים להכנה משותפת של התפאורה והתלבושות על בסיס ציוריהם של הילדים עיצבה מעצבת התפאורות את התפאורה  להצגה. בציורי הילדים ניתן להבחין בהתפתחות המחשבתית של הילדים – הציור הולך ומתמלא ומועשר עם הזמן.

במהלך השנה נפגשו הורי ילדי הגנים עם ילדיהם לפעילות משותפת ולהידוק הקשרים – בפעילות עבדו ביחד על הקמת התפאורה בניצוחה של מירב גלבפיש (המעצבת) כמובן שהגננות הן המנצחות על הפעילות ועבודת הקודש.

את ההזמנות כתבו ואירו ילדי הגן היהודי והערבי – חגיגה לעיניים.

ונפגשים לחזרות משותפות, עד להעלאת ההצגה שהינה שיאו של תהליך שנמשך כשבעה חודשים. בד בבד מוצגות באכסדרת אולם המופע תערוכה מציורי הילדים המתעדים את חוויותיהם במשך התהליך.

הפרויקט שהועלה ביוזמת הגב' נעמי לוסטיגמן מפקחת הגנים דאז במשרד החינוך והגב' דניאלה לבקוביץ מנהלת הספרייה הציבורית "בלפר" ראו בעשייה זו הזדמנות לפתח אצל הילדים את היכולת לקבל את השונה באמצעות חוויות הקשורות בתחומי תיאטרון ואומנות, לייצר מפגש בין תרבותיות שונות באמצעות חוויה מעשירה ומאירת פנים שכיבכול מוכרת להם. 

הפרויקט איפשר לילדים המשתתפים לטפח יכולות הבעה ושפה עשירה לטפח יכולת האזנה והקשבה הדדית תוך יצירת אוירה של שיתוף,להפגיש את הילדים עם תחום אומנות חזותית ומוסיקה יצירות איסלמיות ומוטיבים יהודים ולהפך.

ומעל הכל ניתן ביטוי לרגשות ולעולם הדמיון שלהם. והכל באמצעות הספר והמילה הכתיבה.

השנה נאספו בהיכל הספרייה 70 ילדי גן "אורנית" היהודי וגן "אלאמל" בניצוחן של הגננות הנפלאות אירנה וסמאח  להעלאת הצגה משותפת בעברית ובערבית עפ"י ספרה של לאה גולדברג "מעשה בשלושה אגוזים", הם דוגמא לעשייה משותפת של יהודים וערבים המגשרים על פערים ויוצרים חיבור והידברות במקומות שהם אמנם קרובים גיאוגרפית את המרחק והנתק בניהם הוא רב. את המוסיקה למחזה כתב המוסיקאי הנפלא דלאל  יאיר המלווה את הפרויקט עם המוסיקה והשירים שיצר במיוחד למחזות הילדים בשתי שפות ערבית עברית מזה שנה שנייה.

הקסם והייחוד השנה היה להתבונן בילדים בחזרות ובמפגשים במהלך השנה בטיולים המשותפים וארוחות הבוקר, בהקמת התפאורה ולראות את החברויות הנוצרות בשני הצדדים השיחות הקטנות, החיבוקים שמירת המקום בספסל אחד לשני, והשירה המושרת ע"י שני הגנים בעברית וערבית, משיהו אמר שצריך יותר מזה...... נחת, עונג וכמובן עתיד נפלא והקרת תודה גדולה גדולה  מצד הורי הילדים שלקחו חלק בחוויה ובעשייה, לכולם התודות... בלעדי הילדים המקסימים והנפלאים האלה דבר לא היה קורה ......